Wycieczka do Zoo
Wtorek 09.06.2020
Wycieczka do ZOO – oglądanie filmów ukazujących zwierzęta egzotyczne.
Poszerzenie wiadomości i słownika dzieci o pojęcia związane ze zwierzętami egzotycznymi.
Dzień dobry. Dzisiaj zabieramy Was na wycieczkę do ogrodu zoologicznego. Oczywiście będzie to wycieczka wirtualna. Zapraszamy do wrocławskiego ogrodu. Patrzcie uważnie. Czy uda Wam się rozpoznać i nazwać wszystkie zwierzęta, które widać nafilmie?
https://www.youtube.com/watch?v=rndOC2p0ULU
ZOO DLA DZIECI | IDZIEMY DO ZOO | ZWIERZĘTA
A teraz garść informacji o najbardziej niebezpiecznych zwierzętach, które nazwano „Wielką Piątką Afryki” (Big Five): lew, słoń afrykański, nosorożec czarny, lampart, bawół afrykański.
Lew – łapy zakończone ostrymi pazurami, silne szczęki doskonałe do powalania i zabijania nawet bardzo dużych zwierząt, groźnie wyglądająca grzywa, która zwiększa przewagę samca broniącego terytorium stada, stanowi naturalną ochronę głowy i szyi podczas walki.
Słoń afrykański– duże uszy wykorzystywane do chłodzenia, długa trąba zakończona dwoma palczastymi wyrostkami służąca do oddychania, wąchania, picia, kąpieli, zbierania pożywienia i zrywania gałęzi z wyższych partii drzew, ciosy służące do obrony, miękka i delikatna spodnia strona stóp, dzięki czemu słoń może poruszać się bezszelestnie. Po kąpieli słonie obsypują wilgotną skórę piaskiem, a powstała w ten sposób warstwa kurzu i błota pomaga im chronić się przed słońcem i owadami.
Nosorożec czarny – żywi się zróżnicowanym pokarmem roślinnym, ma szerokie i płaskie zęby trzonowe służące mu do rozcierania liści. Róg wykorzystuje do obrony. Gruba skóra stanowi ochronny pancerz a tarzanie się w błocie pomaga utrzymać niską temperaturę ciała i chroni przed pasożytami. Nosorożec biega bardzo szybko.
Lampart – dzięki ubarwieniu jest prawie niewidoczny wśród traw lub liści drzew. Ma szerokie łapy z ostrymi pazurami. Cechują go niebywała zwinność i siła – lamparty potrafią się wspinać, wciągnąć na drzewa ofiary trzy razy cięższe od siebie. Lampart potrafi świetnie pływać i wykonywać siedmiometrowe skoki.
Bawół afrykański jest roślinożercą o ogromnej wadze (zwykle od 500 do 900 kg). Osadzone na dużej głowie potężne, ostre rogi służą do obrony i ataku. Bawoły mają silne kończyny, które są zakończone dwoma palcami pokrytymi racicami).
Dlaczego zwierzęta z Wielkiej Piątki Afryki uważa się za najniebezpieczniejszezwierzęta świata? Poszukajcie odpowiedzi razem z kimś dorosłym.
Małgorzata Mielczarek, Liliana Ljumezi