Moja Ojczyzna- wtorek
- Ćwiczenia ortofoniczne Odgłosy przyrody.
Dzieci powtarzają : bzyczenie osy (bzzz, bzzz), odgłos wiatru (fiu, fiu), chód konia (kląskanie). Odgłosy mogą być powtarzane w różnych kombinacjach (np. odlot ptaków – śpiew ptaków – chód konia)
- Zabawa relaksacyjna Odpoczynek na łonie natury.
Dziecko kładzie się na plecach i posłucha opowieści z zamkniętymi oczami
https://www.youtube.com/watch?v=cXDrSQJfMqo- podkład do opowiadania
Postanowiliśmy wspólnie wybrać się do lasu. Spakowaliśmy nasze plecaki i dziarsko wyruszyliśmy przed siebie. Wsiedliśmy do pociągu, który zatrzymał się w małej miejscowości. Ponieważ dzień był słoneczny, zrobiliśmy sobie spacer. Po dotarciu na miejsce naszym oczom ukazała się piękna i cicha polana. Nie było tam nikogo. Słychać było tylko śpiew ptaków i szum drzew. Rozłożyliśmy koce i położyliśmy się na nich, obserwując, jak na niebie wolno przesuwają się chmury. Zasnęliśmy. Po jakimś czasie obudziło nas kapanie kropel deszczu. Szybko zebraliśmy nasze rzeczy i pobiegliśmy do pociągu, który zawiózł nas do naszej miejscowości. To była cudowna wyprawa! Dzieci otwierają oczy i opowiadają o swoich wrażeniach (co słyszały, czy to było przyjemne). Mogą naśladować poszczególne etapy opowieści (np. pakowanie plecaka, spacer, leżenie na kocach, bieg).
- Zabawa matematyczna Ile kropek ma biedronka?
Rysujemy czerwonym mazakiem kształt biedronki, a czarnym – kropki na jednej połowie. Dziecko dorysowuje tyle samo kropek po drugiej stronie. Wszyscy razem liczą kropki.
- Zabawa ruchowa – ilustrowanie czynności ruchem.
Mówimy jak można spędzać wolny czas, np. jeździć na rowerze, pływać łódką. Dziecko demonstruje ruch, np.: jazda na rowerze – w leżeniu na plecach wykonują rowerek, pływanie łódką – w siadzie skrzyżnym pochylają rytmicznie tułów i wiosłują rękami, pływanie w jeziorze lub morzu – w leżeniu na brzuchu – zagarnianie wody szerokimi ruchami ramion itp.
Polskie legendy https://www.bajkowyzakatek.eu/p/spis-tresci.html