Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, założona w grudniu 1998 roku, ma na celu wspieranie zdrowia psychicznego, umysłowego oraz moralnego dzieci i młodzieży. Od 1 czerwca 2001 roku Fundacja prowadzi jedną z najbardziej rozpoznawalnych kampanii społecznych – „Cała Polska czyta dzieciom” – z hasłem „Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!”. Na stronie internetowej calapolskaczytadzieciom.pl stale poszerzana jest Złota Lista książek polecanych do czytania dzieciom. Co roku, we współpracy z tysiącami liderów kampanii czytania, Fundacja organizuje Ogólnopolskie Tygodnie Czytania Dzieciom z udziałem rodzin, przedszkoli, szkół i bibliotek.
Wrzesień
W wielu bajkach królewicz robi wszystko, by uratować czekającą w wieży królewnę. A jak często królewna oddaje wszystko (nawet koronę!), by pomóc królewiczowi? A wcześniej zbiega po 176 stromych, krętych schodach, by go poznać... Bo dotąd słyszała tylko jego głos i piosenkę o tym, jak długo jej szukał. Niestety, u stóp wieży czeka Apolejkę gorzkie rozczarowanie, bowiem zmęczony drogą królewicz napił się wody z zaczarowanej studzienki i... stał się osiołkiem. Królewna pędzi więc na łeb, na szyję za turlającym się czerwonym jabłuszkiem, byle go odczarować... Kiedy zaś nadgryzione jabłuszko nie w pełni przemieni księcia w pięknego młodzieńca – głowa pozostanie, niestety, oślim łbem – z pomocą przyjdzie pocałunek królewny. Jak to w bajkach.
Tę piękną i mądrą bajkę Marii Krueger i Zdzisława Witwickiego (ilustracje) polecamy serdecznie na rodzinny weekend.
Październik
Różowe niebo to jedna z zachcianek Florentynki, która co prawda jest królewną, ale przede wszystkim nieco rozkapryszoną małą dziewczynką. Codziennie budzi się z nowym pomysłem i nie chce słyszeć, że nie można go zrealizować. Cóż na to rodzice Florentynki? Mądra królowa Celina i cierpliwy król Lukrecjan... pozwalają ukochanej córeczce spełniać nawet najbardziej absurdalne kaprysy. Pod jednym wszakże warunkiem-Florentynka poniesie wszystkie konsekwencje oraz sama wyciągnie wnioski. Zatem, gdy pewnego dnia dziewczynka chce pomalować niebo na różowo (bo to przecież jej ulubiony kolor), rodzice wzywają... straż pożarną, której zbiorniki zamiast wody wypełnia różowa farba! Co z tego wyniknie? Koniecznie trzeba przeczytać.
Nie inaczej jest z kolejnymi zachciankami-Florentynka chce pracować u rolnika, mieć psa, zatrzymać jesień, urządzić przedstawienie... Wszystko zależy od mądrych rodziców, którzy w każdej sytuacji zobaczą szansę nauczenia dziecka odpowiedzialności.
Listopad
„Tupcio Chrupcio” to seria książeczek o myszce, która wkracza w "dorosłe" dzieciństwo, a przed nią poważnie wyzwania… Na szczęście Tupcio zawsze może liczyć na pomoc najbliższych, którzy chętnie pomogą mu uczyć się nowych rzeczy i radzić sobie w nowych dla niego okolicznościach. Przygody Tupcia Chrupcia zostały przedstawione w zrozumiały dla najmłodszych dzieci sposób. Opowieści przekazują pozytywne wzorce zachowań, ucząc samodzielności oraz logicznego myślenia w radzeniu sobie z trudnościami. Piękne, barwne ilustracje autorstwa Marco Campanelli wzbogacają treść książek.
Grudzień
Kiedy tak wcześnie robi się ciemno i wieczory są taaaakie długie, szczególnie ważne stają się godziny przed snem... Aby były niezapomniane i naprawdę magiczne, poczytajcie z dziećmi "Wiersze do poduchy". Policzcie z poetką barany i bałwany, sięgnijcie po słodkie bajki dobrej Baby Jagi. Ukołyszcie do snu świat - Księżyc, Słońce, chmurki. Bo kiedy "stary niedźwiedź mocno śpi..." - niech mu się pięknie śni. Jak zawsze nieoczywiste w swoich skojarzeniach - tym razem cudownie zanurzone w przedsennych wyliczankach, rozmyślankach, usypiankach... - poetka Małgorzata Strzałkowska i ilustratorka Ewa Poklewska - Koziełło.
Styczeń
Propozycja od Marcina Brykczyńskiego to zbiór melodyjnych i subtelnych wierszy podzielony na... miesiące. Każdemu z nich autor poświęcił jeden utwór na osobnej stronie. Każdy wiersz w przystępny dla dziecka sposób przybliża charakterystykę danego miesiąca.
W wierszach znajdziemy opisy towarzyszących poszczególnym miesiącom zjawisk atmosferycznych, zmian zachodzących w przyrodzie i w najbliższym otoczeniu każdego z nas, ale także propozycje spędzania wolnego czasu. Mali czytelnicy dowiedzą się dzięki nim kiedy na szybach można znaleźć tajemnicze obrazki, a kiedy zaczynają się roztopy; w którym miesiącu wracają do kraju bociany, a w którym mamy najdłuższy dzień; który miesiąc najlepszy jest na wypoczynek nad wodą, a który na rozpoczęcie żniw; kiedy najlepiej zbierać opadłe kasztany, a kiedy grzyby w lesie; jakie miesiące nęcą wszystkimi odcieniami zieleni, a kiedy świat zaczyna się złocić i czerwienić. Dużą rolę w książce odgrywają ilustracje, których autorką jest Ewa Poklewska-Koziełło. Pięknie współistnieją z tekstem, uzupełniając treść każdego wiersza w wielobarwne scenki. Zachęcają do dokładnego przyglądania się temu, co na ilustracji, a jednocześnie nie przytłaczają małego odbiorcy ilością tworzących ją elementów.
Luty
Historie z życia zwierząt, ich codzienne problemy oraz sposób ich rozwiązywania podpowiadają najmłodszym, jak radzić sobie np. z zazdrością - „O myszce Dorocie i wielkim kłopocie” – bajka o tym, jak trudno jest czasem odnaleźć się w roli starszej siostry lub starszego brata, złością - „O złośnicy ośmiornicy” – bajka o tym, że każdy może się czasem rozzłościć, co nie znaczy, że ma prawo wyrażać to w sposób niebezpieczny dla innych lub nieśmiałością – „O kreciku samotniku i nieśmiałym słowiku” – bajka o tym, jak trudno czasem pokonać nieśmiałość i jak walczyć z tremą. Ogromnym atutem książki jest to, że każda bajka jest częścią konspektu, w skład którego wchodzą pytania do rozmowy i dyskusji na temat treści i przesłania bajki oraz zabawy utrwalające sposoby radzenia sobie z tytułowymi emocjami i wyzwaniami.
03.02.2023r. w piątkowe przedpołudnie mama Marysi K. odwiedziła grupę "Słoneczka" i przeczytała wybrane fragmenty książki pt. "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)". Serdecznie dziękujemy.
Marzec
To fantastyczna propozycja dla małych czytelników! Książka, w której nie pada ani jedno słowo. Jest to opowieść obrazkowa pełna zabawnych szczegółów, sympatycznych postaci i ujmująco codziennych sytuacji. Barwne i ciepłe ilustracje przeniosą w świat sympatycznych bohaterów i ich małych i wielkich przygód. Już wiosna! Zielenią się pola, łąki i trawniki, kwitną pierwsze kwiaty, a zwierzęta wychodzą ze swych kryjówek, by wygrzewać się w słońcu. Ulica Czereśniowa tętni życiem. Na dworcu, na rynku, w sklepie, w parku – wszędzie aż roi się od ludzi. Czy zdołasz odnaleźć wszystkich? Sprawdź, co przydarzyło im się w ten piękny wiosenny dzień. Każda strona tej książki to barwna, pełna szczegółów i postaci ilustracja przedstawiająca fragment miasta. Na kolejnych rozkładówkach odnajdujemy tych samych bohaterów w różnych miejscach i momentach dnia. Wypatrywanie ich i układanie opowieści o ich przygodach to wciągająca zabawa na długie godziny.
Kwiecień
To książka, która wprowadza w najważniejsze zagadnienia ekologii i ochrony środowiska, przekazując wiedzę w prostych słowach, odnosząc się do doświadczeń i emocji
czytelnika. Matylda i Marcel, bliźnięta, które codziennie ratują świat - nawet jeśli o tym nie wiedzą. Justyna Bednarek pokazuje w swoich ekoopowieściach, że nawet najmniejsze decyzje mają duże znaczenie - dla środowiska, zwierząt i drugiego człowieka.
Maj
Gdzieś w małym miasteczku, w domku z ogrodem, mieszka rodzina: mama, tata i trzech braci. Choć brzmi to całkiem zwyczajnie, to właśnie tam zdarzają się rzeczy niezwykłe. Na przykład pewnego dnia w parku pojawia się wielkolud! Innym razem do ogrodu wpada wielki zwierz i wszyscy bardzo się go boją. Kłopoty ma też księżyc ze złamanym rożkiem i sosna, która zgubiła cień. Gdy mieszkańcy miasteczka załamują ręce i naprawdę nie wiedzą, co zrobić, z pomocą przychodzi...mama. Cierpliwa, pomysłowa, gotowa do pomocy. Pod ręką ma zawsze przybory do szycia, kłębek wełny, kawałek ciasta albo proszek do prania. I raz-dwa ratuje sytuację.